Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania

Czy można płacić kartą i gotówką?

Akceptowane metody płatności to:

Akceptujemy również płatność kartami podarunkowymi kupionymi na stronie Prezent Idealny. Regulamin korzystania z tych kart znajdą Państwo tutaj.

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki testów na koronawirusa dostępne są na stronie https://kl971.elaborat.marcel.pl. Po wybraniu opcji „Uproszczone logowanie” należy wpisać wszystkie 10 cyfr kodu kreskowego przydzielonego przez nasze laboratorium oraz podać numer PESEL lub datę urodzenia.

Komunikat w platformie eLaborat o braku konta oznacza, że badanie Twojej próbki jest jeszcze w toku, a wynik nie został jeszcze wprowadzony do systemu.

Rekomendujemy wykorzystanie przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari.

Czy trzeba umawiać termin wizyty?

Prosimy o umawianie wizyt w Punkcie pobrań Laboratorium (ul. gen. Józefa Zajączka 28, Warszawa)

Nie mogę dodzwonić się do Laboratorium. Co mam w tej sytuacji zrobić?

Intensywnie pracujemy nad rozwojem naszej infolinii, jednakże w związku z ogromną liczbą połączeń nie zawsze jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkie.

Proponujemy zapoznanie się z treścią zakładki Pytania i odpowiedzi, a także kontakt mailowy na adres laboratorium (at) cellis.eu.

Nie mogę odebrać wyniku. Dlaczego?

Komunikat w platformie eLaborat o braku konta oznacza, że badanie Twojej próbki jest jeszcze w toku, a wynik nie został jeszcze wprowadzony do systemu.

Rekomendujemy wykorzystanie przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari.

Wizyta w punkcie pobrań

Jakie dokumenty powinienem przygotować przed wizytą?

Podczas wizyty konieczne jest okazanie pracownikowi dokumentu tożsamości, na podstawie którego będzie mógł zweryfikować tożsamość pacjenta.

Prosimy również o przygotowanie numeru dokumentu, który ma znaleźć się na sprawozdaniu z badania bądź na certyfikacie medycznym wyniku.

Jest to ten dokument, którym będą Państwo posługiwali się podczas przekraczania granicy.

Jak przygotować się do badania na koronawirusa?

Na 2 godziny przed wymazem nie jedz, nie pij, nie pal papierosów, nie żuj gumy i nie myj zębów!

Nie należy również dokonywać wymazu w odstępie mniejszym niż 2 godziny od zastosowania donosowych  bądź doustnych środków przeciwdrobnoustrojowych (np. syrop, aerozol, krople).

W przypadku samodzielnego pobierania wymazu, najlepiej jest dokonać go przed lustrem. Możesz także poprosić drugą osobę o pomoc w wymazie zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez nasze laboratorium.

Czy można wykupić test w kierunku SARS-CoV-2 dla innej osoby?

Tak! Niezależnie od formy płatności możesz uzupełnić formularz zlecenia danymi dowolnej osoby.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą Ofertą dla grup – przy większych liczbach testów ofertowane są atrakcyjne zniżki!

Czy jest dolna granica wieku pacjenta, od którego pobierane są wymazy?

Nie. Wymaz pobierany jest od wszystkich pacjentów, bez względu na wiek.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza na badanie?

Nie. Każda osoba pragnąca przebadać siebie lub bliskich pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 może zlecić wykonanie badania.

Czy przy badaniu można wybrać sposób pobrania wymazu?

Tak. Zalecamy pobranie wymazu zarówno z gardła, jak i z nosa, możliwe jest jednak pobranie wymazu z tylko z nosa.

Czy można wykonać test na koronawirusa w domu?

Tak. Usługa dostarczenia wymazówki na adres wskazany przez pacjenta (w promieniu 30 km od Laboratorium) jest dodatkowo płatna, w kwocie 90 PLN. Po wykonaniu testu pacjent dostarcza wymazówkę do firmy osobiście bądź kurierem we własnym zakresie.

Czy pobieranie wymazu na badanie w kierunku SARS-CoV-2 jest bolesne?

Absolutnie nie! Podczas pobierania wymazu z gardła może wystąpić lekki odruch wymiotny, a pobieranie wymazu z nosa wiąże się z lekkim dyskomfortem, lecz żadna z tych czynności nie powinna być bolesna.

Testy RT-PCR

Co to jest test PCR?

Test PCR to badanie molekularne, oparte na reakcji łańcuchowej polimerazy (ang. polymerase chain reaction). W kontekście diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2, wykonywane jest w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa w pobranym od pacjenta wymazie. Do zalet PCR należą:

 • wysoka specyficzność, czyli pewność, że jedynym patogenem dającym pozytywny wynik jest koronawirus SARS-CoV-2,
 • wysoka czułość, czyli wykrywanie nawet niewielkich ilości cząstek wirusa w pobranym materiale.

Który test na koronawirusa jest „lepszy” – PCR czy antygenowy?

Badanie molekularne RT‑qPCR jest najbardziej wiarygodnym sposobem diagnostyki zakażenia koronawirusem SARS‑CoV‑2, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Center for Diseases Control and Prevention (CDC), a także polskiego Konsultanta Krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych.

Test antygenowy jest z kolei tańszy i szybszy od PCR, ale charakteryzuje się niższą czułością. Oznacza to, że negatywny wynik nie wyklucza w 100% aktywnego zakażenia SARS-CoV-2. Mimo to, negatywny wynik testu antygenowego jest obecnie akceptowany na większości przejść granicznych jako dostateczny dowód braku zakażenia koronawirusem.

Po jakim czasie wykonać test RT-PCR na koronawirusa?

Liczba cząstek wirusa wykrywanych w wydzielinach pacjenta zmienia się wraz z rozwojem choroby. Najwyższe miano wirusa obserwuje się od 3 do 5 dnia od wystąpienia objawów. Test najlepiej jest wykonać od 7 do 14 dni od potencjalnego zakażenia koronawirusem, np. kontaktu z osobą zakażoną. Wymazy pobrane poza tym zakresem mogą dać fałszywie negatywne wyniki.

Jaka jest różnica między testem PCR, real time RT-PCR a RT-qPCR?

Badanie molekularne PCR występuje w wielu wariantach.

Przedrostek „RT” oznacza proces odwrotnej transkrypcji (ang. reverse transcription), w którym materiał genetyczny koronawirusa (RNA) jest „przepisywany” na DNA, by mógł wziąć udział w reakcji PCR. Nie należy mylić skrótu „RT” z pojęciem „real time”.

Pojęcia:

 • real time PCR,
 • qPCR,
 • PCR w czasie rzeczywistym,
 • ilościowy PCR,
 • ilościowa reakcja łańcuchowa polimerazy,
 • reakcja łańcuchowa polimerazy w czasie rzeczywistym,

są tożsame i mogą być używane wymiennie. Jest to wariant reakcji PCR, w której monitorowane jest tempo powstawania jej produktów. Na podstawie tego można precyzyjnie określić liczbę cząstek w wyjściowym materiale biologicznym.

Test RT-qPCR w kierunku diagnostyki SARS-CoV-2 jest więc wariantem reakcji PCR, w którym zachodzi odwrotna transkrypcja materiału genetycznego koronawirusa i monitorowane na bieżąco powielenie produktu odwrotnej transkrypcji.

Jaka jest czułość testu PCR na SARS-CoV-2?

Test PCR na SARS-CoV-2 pozwala na identyfikację wirusowego RNA w materiale zawierającym 1 kopię RNA w objętości 1 mikrolitra.

Czy testy PCR na COVID-19 są wiarygodne?

Tak. Badanie molekularne RT‑qPCR jest najbardziej wiarygodnym sposobem diagnostyki zakażenia koronawirusem SARS‑CoV‑2, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Center for Diseases Control and Prevention (CDC), a także polskiego Konsultanta Krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych.

Nie da się jednak wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia wyników fałszywie negatywnych, np. w przypadku niewłaściwego pobrania materiału lub niezastosowania się do rekomendowanego okna czasowego testowania. Zaburzenia te nie są jednak związane z metodologią testu PCR.

Czy pozytywny wynik testu oznacza, że jestem chory na COVID-19?

Osoby wykazujące pozytywny wynik testów molekularnych na SARS-CoV-2 przechodzą chorobę COVID-19 z bardzo indywidualnym spektrum objawów. Niektóre wykazują cały ich zespół i rozwijają ostra formę choroby, inne mają lekkie dolegliwości (porównywalne natężeniem z przeziębieniem), a inne nie wykazują objawów wcale.

Pozytywny wynik testu na koronawirusa oznacza jednak, że pacjent potencjalnie może zakażać inne osoby, a objawy mogą wystąpić u niego nawet przeszło 14 dni po zakażeniu.

Zaleca się więc, by nawet przy braku objawów osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 dokonywały samoizolacji i podjęły środki zabezpieczenia swojego otoczenia przed potencjalną chorobą.

Testy antygenowe

Czy negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa uprawnia do przekroczenia granicy?

Aktualnie duża część państw wymaga od osób niezaszczepionych okazania na granicy negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 lub 72 godzin.

Przepisy dotyczące przekraczania granicy danego kraju zmieniają się jednak dynamicznie i warto je śledzić na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Turystyki lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych w państwie, do którego masz zamiar wybrać się.

Jaka jest czułość testu antygenowego na SARS-CoV-2?

Producent naszego testu antygenowego na SARS-CoV-2 deklaruje czułość ponad 96,1% i specyficzność 99%.

Odbiór wyniku testu

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki testów na koronawirusa dostępne są na stronie https://kl971.elaborat.marcel.pl. Po wybraniu opcji „Uproszczone logowanie” należy wpisać wszystkie 10 cyfr kodu kreskowego przydzielonego przez nasze laboratorium oraz podać numer PESEL lub datę urodzenia.

Komunikat w platformie eLaborat o braku konta oznacza, że badanie Twojej próbki jest jeszcze w toku, a wynik nie został jeszcze wprowadzony do systemu.

Rekomendujemy wykorzystanie przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari.

Po jakim czasie będzie dostępny wynik testu RT-PCR?

Wynik testu PCR SARS-CoV-2 EXPRESS jest dostępny w czasie 12 godzin od dostarczenia wymazu do laboratorium, a wynik testu PCR SARS-CoV-2 BESTSELLER w czasie nie dłuższym niż 24 godziny (zwykle jeszcze tego samego dnia).

Po jakim czasie będzie dostępny wynik testu antygenowego?

Wyniki testu antygenowego są natomiast dostępne już po 1.5 godziny od wykonania wymazu.

Czy jest możliwość otrzymania wydruku wyniku w punkcie pobrań?

Laboratorium publikuje wyniki na platformie internetowej eLaborat. Na prośbę klienta Laboratorium może przekazać klientowi wydruk w punktach pobrań Laboratorium.

Jak interpretować wyniki testów na SARS-CoV-2?

W przypadku testu RT-PCR:

 • Pozytywny wynik testu oznacza, że badanie potwierdziło obecność materiału genetycznego SARS-CoV-2 w materiale biologicznym pobranym od pacjenta.
 • Negatywny wynik testu oznacza, że badanie wykazało brak obecności materiału genetycznego SARS-CoV-2 w materiale biologicznym pobranym od pacjenta, w granicach progu detekcji.
 • Nierozstrzygający wynik testu oznacza, że badanie nie pozwala na jednoznaczne określenie obecności materiału genetycznego SARS-CoV-2 w materiale biologicznym pobranym od pacjenta; zaleca się powtórzenie badania w ciągu 24-48 godzin.
 • Niediagnostyczny wynik testu oznacza, że jakość materiału biologicznego pobranego od pacjenta nie pozwoliła na jednoznaczne określenie obecności SARS-CoV-2; zaleca się jak najszybsze powtórzenie badania.

W przypadku testu antygenowego:

 • Pozytywny wynik testu z dużym prawdopodobieństwem
  świadczy o zakażeniu SARS-CoV-2.
 • Negatywny wynik testu oznacza, że badanie potwierdziło brak obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale biologicznym pobranym od pacjenta, w granicach progu czułości i specyficzności testu; zaleca się potwierdzenie nieobecności SARS-CoV-2 testem genetycznym.
 • Niediagnostyczny wynik testu oznacza, że jakość materiału biologicznego pobranego od pacjenta nie pozwoliła na jednoznaczne określenie obecności SARS-CoV-2; zaleca się jak
  najszybsze powtórzenie badania.

Faktury i płatności

Czy można płacić kartą i gotówką?

Akceptowane metody płatności to:

Akceptujemy również płatność kartami podarunkowymi kupionymi na stronie Prezent Idealny. Regulamin korzystania z tych kart znajdą Państwo tutaj.

Czy otrzymam dowód sprzedaży za badanie na koronawirusa?

Tak. Paragon otrzymasz za każdym razem po zakupie testu i pobraniu wymazu – z wyjątkiem sytuacji, gdy poprosisz o wystawienie faktury.

Czy można otrzymać fakturę za badanie na koronawirusa?

Tak. Decyzję należy podjąć i przekazać pracownikowi punktu pobrań przed dokonaniem płatności.

Faktury są wystawiane na osobę fizyczną lub na firmę.

Faktura jest wystawiana na podstawie danych zawartych w formularzu:

 • w przypadku faktury na osobę fizyczną, wymagane dane to: imię, nazwisko i adres zamieszkania (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy i miasto)
 • w przypadku faktury na firmę wystarczy podać numer NIP; dane dotyczące firmy są pobierane z bazy GUS – prosimy o upewnienie się, czy są one aktualne.

Ile jest czasu na realizację zakupionego testu?

Nie ma maksymalnego terminu realizacji testu na SARS-CoV-2 – pacjent może przyjść w dogodnym dla niego terminie po opłaceniu zlecenia.

Nie zgłosiłem chęci zgłoszenia faktury, ale jest mi jednak potrzebna. Czy istnieje możliwość jej otrzymania?

Tak. Należy w takiej sytuacji zwrócić oryginał dowodu sprzedaży (paragon) i podać dane do faktury. Faktura może być wystawiona do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Czy dla pacjenta, który otrzymał wynik nierozstrzygający, przewidziana jest zniżka?

Tak! Powtarzając test zgodnie z rekomendacją wydaną przez diagnostę (od 24 do 48 godzin od poprzedniego pobrania), klientowi przysługuje zniżka -10%.

Odpowiedzi na inne pytania znajdziecie Państwo również na stronie RP dedykowanej koronawirusowi:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi